Başlangıç » Klima » Klima Seçimi

Demirdöküm Klima & (0212) 535 00 53 Cep:(0549)720 47 52
 
 

Klima Seçimi

 

bumerang

Klima Seçimi

İklimlendirilen ortam için uygun klima seçimi çok önemlidir. Gerekli olan kapasiteden daha düşük kapasite seçilirse yeterli soğutma veya ısıtma yapılmayacaktır. gerekli kapasiteden büyük seçilirse daha fazla elektrik sarfiyatı olacaktır ayrıca istenilen konfora ulaşılamayacaktır.Klima seçimini yaparken dikkat edilmesi gereken bir kaç faktör vardır. Kaç metrekare daireye ne kadar btu klima gerekir? klima seçerken hangi faktörleri gözönünde bulundurmak gerekir? Klimalar güçlerine göre ne kadar alan ısıtırlar ve soğuturlar?  Bunlarından bazılarını aşağıda belirttim.

klimanın bulunacağı odada ortalama kaç kişi bulunacak, ortamın cephesi (kuzey,güney,doğu,batı) , oda içindeki aydınlatmalar (ampul,floresan..vb) , odanın yalıtımı , pencere sayısı, oda içinde ısı yayan cihazlar (bilgisayar,ütü…vb) , klimanın bulunduğu odanın ara kat veya çatı katı oluşu vb.. klima seçiminde, klima hesabının yapılmasında önemli rol oynamaktadır.

Aşağıda belirttiğim klima btu kapasiteleri normal binalardaki dairelere göre hesap edilmiştir. lokanta ,fırın gibi yüksek ısıya sahip yerlerde daha ayrıntılı hesap yapmak gerekir

Demirdöküm A sınıfı duvar tipi 9000 btu klima maksimum 22 metrekare,  minimum 15 metrekare alan için ideal ısıtma soğutma gücüne sahiptir.

Demirdöküm A sınıfı duvar tipi 12.000 btu klimalar maksimum 30 metrekare,  minimum 20 metrekare alan için ideal ısıtma soğutma gücüne sahiptir.

Demirdöküm A sınıfı duvar tipi 18000 btu klimalar maksimum 45 metrekare,  minimum 30 metrekare alan için ideal ısıtma soğutma gücüne sahiptir.

Demirdöküm A sınıfı duvar tipi 24000 btu klimalar maksimum 60 metrekare,  minimum 40 metrekare alan için ideal ısıtma soğutma gücüne sahiptir.

Klima seçimi ile ilgili soru görüş ve önerilerinizi bize yazın elimizden geldiği kadarı ile yanıtlamaya çalışalım…

Taner Özer (Mak. Müh.)

Klima Fiyatlarımız İçin Tıklayınız..

 

Tags: , , ,

 

22 Comments

 1. özcan diyor ki:

  100 metre kare soguk havada artı 12 ila 16 derece sogukluk gerekiyor çikolata muhafaza edilecek hangi salon tipi klima tavsiye edersiniz.

  • admin diyor ki:

   merhabalar
   demirdöküm salon tipi 42.000btu klima 100 metrekare alan için yeterli ısıtma ve soğutma yapabilmektedir. fakat bulunan ortam normalde kaç derece ? ortamdaki ısı kayıpları hesap edilmeli ona göre seçim yapılmasını tavsiye ederim. saygılarımızla

 2. mustafa diyor ki:

  biri 16 m2, biri de 28 m2 iki odam mevcut.Bu iki odayı birbirine bağlayan ara kapıları çıkardık.Odamız tek bir oda gibi oldu.Ayrıca bu odalarımız yaklaşık 12 m2 lik L şeklinde bir hole açılıyor.Odalarımızın hole açılan kapılarını da iptal ettik.Odalarımız doğu yönüne bakmakta olup pencerelerimiz ( 6 adet ) ısıcamlı pimapendir.Kaç btu klima önerirsiniz?

  • admin diyor ki:

   Merhabalar Mustafa Bey
   Öncelikle şunu belirtmek isterim klima , takıldığı oda içinde maksimum verimli olarak çalışacaktır.Diğer odaya klima ısısının gitmesi için kapıları açık tutsanız bile klimanın verdiği ısıda verim kaybı olacaktır. bu sebepten dolayı klimanın bulunduğu ortamdaki konfor ile diğer odadaki konfor aynı olmaz. Seçilecek klimaya gelirsek sizin toplamda soğutacağınız alan yaklaşık olarak 60 metrekare size tavsiye edeceğimiz klima 24.000btu klima olacaktır. fakat yukarıdada belirttiğim gibi klimanın bulunduğu ortam ile diğer odadaki sıcaklık biraz farkedecektir. size tavsiyemiz yeriniz müsait ise 2 oda soğutulacaksa 2 adet klima almanızdır. 28 metrekare oda için 12.000 btu klima , 16 metrekare oda için 9.000btu klima
   saygılar.

 3. Şemsettin Akkoyun diyor ki:

  Merhaba’

  Ben Antalya’da merkezde ikamet ediyorum. Evimin cephesi Güney batı dairem uzunlamadına. Yatak odam Güney doğuyu az görüyor. Diğer odalar Güney cephe. Salon ve balkonu Güney batı cepheli. Balkona güneş çok sıcak vuruyor. Salonum 27 metre kare. Önü balkon. Güney Batı’yı görüyor. Salonuma kaç bthu luk klima takmalıyım??ayrıca balkonum 12 metre kare dürgülü camla kapatıyorum. İçerden motorlu aşsğı doğru salınnan tente mevcut. Balkonuma da klima koymak istiyorum kaç bthu luk klima yeterli olur. Yarfımvı olursamız memnun olurum.

  • admin diyor ki:

   Merhaba Şemsettin Bey
   27 metrekarelik salonunuz için 12.000 btu klima yeterli olacaktır, Balkonunuz 12metrekare ve klima koymak istiyorsunuz 9.000btu yeterli olacaktır. Salondan balkona açılan kapı var ise salona 18.000 btu klima koyarak iki kısmın soğutulmasını sağlayabilirsiniz.
   saygılarımızla

 4. Şemsettin Akkoyun diyor ki:

  Aynı zamanda balkondan salona gitiş kapısı var. Yani salon duvarı boyunca balkon uzanıyor.

 5. Şemsettin Akkoyun diyor ki:

  Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ediyorum. Ancak bazı internet sitelerinde şöyle bir yorum okudum: ” Antalya da yaşıyorsanız Güney cephede o zaman 12000 btu klima takılacak yere 18000 btu takmak daha doğru bir yaklaşım olur”. Bu ne derece doğru yoksa mühendislik verileri doğrultusunda hesaplayarak takmak mı daha doğru. Yani 455* metrekare= btu gesabı yeterlimi?

  Tekrar teşekkürler iyi çalışmalar.

  • admin diyor ki:

   Merhabalar Şemsettin bey
   455*metrekare hesabı klima seçimi için yeterli bir hesap değildir. klimanın seçiminde, cephenin yanında , ortamda bulunan kişi sayısı, çalıştırılan elektrikli aletler bilgisayar,ampul vb, kapının sürekli açılıp kapatılması gibi etkenler etkilemektedir ve bu faktörler mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Klima seçiminde şuna dikkat etmek gerekir ,örneğin ortamın ihtiyacı metrekaresine göre 11000 btu olsun, güney cepheli bir yer için ve kişi sayısı 4 den fazla 8 kişi olduğu durumlarda 12.000 btu klimanın güçü yeterli gelmeyecektir bu durumda 12.000 btu klima yerine 18.000 btu klima tercih edilebilir.
   klima seçimlerinde çıkan hesaba göre büyük güçlü klima seçilmesi daha doğru olur. örneğin 13000btu çıkmışsa 15.000btu veya 18.000btu klima seçilmelidir. 13.000btu gücüne daha yakın olan 12.000btu klima seçilmemelidir.
   saygılar

 6. Nadide billur diyor ki:

  Merhaba. Yayınladığınız cevaplardan bizlerde yararlanma fırsatı bulduğumuz için çok teşekkürler. Benim sorum biraz teknik olacak. 12000 btu klima yerine 18000 btu klima takılırsa her ikisininde 26 dereceye ayarladığımızı farz edersek şayet enerji sarfiyatıda aynımı olur? Mantıken 18000 btu klima fazla güç harcayarak kısa sürede soğutacaktır 12000 btu luk klima ise az enerji harcayarak daha uzun sürede soğutacaktır. Az enerji hatcamasına rağmen soğutma süresi uzadığından enerji sarfiyatı artacak ve 18000 btu uk klima ile eşitlenecektir. Diye düşünüyorum. Bilimsel olarak bu doğrumudur? Aradaki fark varsa yüzde kaç oranındadır? Bilimsel olarak bizleri aydınlatırsanız memnun olurum.

  • admin diyor ki:

   Merhabalar
   Gerçekten güzel bir soru . bu sorularınız sayesinde bizde kendimizi daha iyi geliştiriyoruz.. Aynı özelliklere sahip sadece güçleri farklı olan 2 klimayı karşılaştırdığımızda , Bir ortamın 26 dereceye getirilmesi için verilecek enerji , 2 klima içinde aynı olması gerekir. Aynı özellikteki klimaları kıyasladığımız için 26 dereceye getirebilmek için totalde çekecekleri elektrikte aynı olur. sadece dediğiniz gibi 18.000 btu klima daha erken o ortamı 26 dereceye getirecektir. 12.000 btu klima daha uzun sürede o ortamı 26 dereceye getirecektir.
   Klimaların Çekecekleri elektrik güçü, çalışırken durma kalkma yaparlarsa 18.000 btu klimanın minumumdaki çekeceği elektrik 12.000 btu klimaya göre daha fazla olacaktır. Bu sebepten böyle bir durum için 18.000 btu klima biraz daha fazla elektrik harcayacaktır.
   umarım açıklayıcı olmuştur
   saygılar

 7. Nadide billur diyor ki:

  Merhaba tekrar. Verdiğiniz bilgiler beni tatmin etti. Çok teşekkür ediyor başarılar diliyorum. Eksik olmayın.

 8. zafer korkmaz diyor ki:

  merhaba batmanda yasıyorum evım 24 metre kare guney batı cephelı klımayı kuracagım oda sabah saat 9 dan aksam gun batımına kadar gunes alıyor. 2 adet hemen hemen boydan penceresı var fıyat onemlı degıl ama elektrık tasarrufu yuksek olan kac btuluk klıma almalıyım bırde ortalama aylık ne kadar yakar

  • admin diyor ki:

   merhabalar
   yazın batman çok sıcak olan bir şehir 24 metrekare oda için inverter 12.000 btu klima yeterli olacaktır. hem tasarruf açısından hemde performansı açısından inverter klima tercih etmenizi öneririm
   saygılar

 9. enes duran diyor ki:

  merhaba ben maraşta yaşıyorum odam 16 metrekare güney cephe 1. kat 1balkon kapısı 1 de pencere var nasıl klima almalıyım

  • admin diyor ki:

   Merhaba
   çok sıcak bir bölgedesiniz bu sebepten İnverter 9.000 btu klima size tavsiye ederim. normal şartlarda 16 metrekare güney cephe için demirdöküm a 3 9000 btu klima yeterlidir.
   saygılar

Post a Comment


 

dan-smahattiyenioval